اظهارات حسینیان در مورد سعید امامی
رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی با اشاره به ویژگی‌های اخلاقی سعید امامی مانند روزه گرفتن در پنج‌شنبه‌ها، خواندن نماز شب و پایبندی به احكام ش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۷ ساعت ۱۴:۰۸
 

به گزارش «جهانم و به نقل از فارس، روح‌الله حسینیان رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی كه بعدازظهر امروز سه‌شنبه در آمفی‌تئاتر مركزی دانشگاه صنعتی امیركبیر و با موضوع آفت‌های انقلاب اسلامی سخن می‌گفت، با اشاره به انقلاب‌های فرانسه، انگلیس و روسیه اظهار داشت: جامعه‌شناسان سیاسی معتقدند كه همه انقلاب‌ها دچار دورانی به‌نام «ترمی‌دور» می‌شوند و هیچ انقلابی را گریز از آن نیست.
وی با طرح این سؤال كه آیا می‌توان در دوران حاكمیت و به نتیجه‌ رسیدن آفت‌ها در یك انقلاب جلوگیری كرد یا نه؟ تصریح كرد: جامعه‌شناسان با بررسی این سه انقلاب به این نتیجه رسیدند كه این مسئله یك ضرورت تاریخی است و در آستانه ظهور «ترمی‌دور» نشانه‌های از بازگشت به سنن قبل از انقلاب مشاهده می‌شود.
حسینیان از نشانه‌های «ترمی‌دور» را حاكمیت لذت‌گرایی به جای ایثار، شجاعت و فداكاری؛ تبدیل اصالت اجتماع به اصالت فرد و میانه‌رو و محافظه‌كار شدن رهبران انقلاب برشمرد و افزود: در زمان «ترمی‌دور» مسئولان و رهبران كه زمانی پاك‌دامن و ساده‌زیست بودند به سمت زندگی مرفه، ثروت و تجملات شخصی می‌روند و كم‌كم رژیم سیاسی انقلابی هم به همان رژیم قبل از انقلاب بازگشت می‌كند همانگونه كه سالها بعد از انقلاب فرانسه ناپلئون بناپارت به حكومت رسید.
منتخب مردم تهران در مجلس هشتم با طرح این سؤال كه آیا در اسلام متون دینی مفهوم «ترمی‌دور» وجود دارد یا نه؟ گفت: مشی بر قهقرا، رجعت، انقلاب علی عقبیه، انقلاب معكوس و انقلاب واژگون از اصلاحات دینی در مورد «ترمی‌دور» انقلاب‌های الهی است همانگونه كه در زمان حضرت موسی (ع) اتفاق افتاد و بنی‌اسرائیل در نبود ایشان گوساله‌پرست شدند.
حسینیان با تأكید براینكه اسلام قائل به ضروری یا جبری بودن دوران «ترمی‌دور» نیست اظهار داشت: آفت‌ها و عوامل واژگونی انسان به دو دسته درونی و بیرونی تقسیم می‌شود كه قرآن نسبت به این موارد تذكر داده است.
وی در ادامه ضعف ایمان، دنیاگرایی رهبران انقلاب، ایجاد فاصله بین رهبران و مردم را از عوامل درونی و رقابت‌ ایدئولوژیك را از عوامل بیرونی واژگونی انقلاب یا «ترمی‌دور» برشمرد و گفت: انقلاب‌ سختی‌های زیادی مانند گذشت از لذتها، تجملات و... را دارد كه عده‌ای فقط تا مدتی در برابر این سختی‌ها دوام می‌آورند و امام علی (ع)‌ هم در نهج‌البلاغه به این نكته اشاره دارند كه بعد از رحلت پیامبر عده‌ای رجعت كردند اخلاق انقلابی را كنار گذاشته و تفرعن پیدا كردند.
رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی با بیان اینكه براساس روایات خداوند از رهبران الهی پیمان گرفته تا مانند مستضعفین زندگی كنند عنوان كرد: در صورت فاصله افتادن بین مسئولان و مردم وحدت بین آنها كم شده باعث حاكمیت دروغ، خدعه، مكر، فریب و پایه‌های ستم در جامعه می‌شود. و ایثار، خودگذشتگی، فداكاری و... از زندگی رهبران رخت برخواهد بست و مردم نسبت به حقی كه معطل شود یا نسبت به عمل باطل بی‌تفاوت می‌شوند.
وی رقابت ایدئولوژیك را به عنوان عامل خارجی در واژگونی انقلاب برشمرد و گفت: وقتی انقلاب اسلامی پیام تازه‌ آورد شوروی به‌خاطر احساس رقابت آن با سوسیالیست و آمریكا هم به‌خاطر به خطر افتادن منافعش با انقلاب به مخالفت برخاستند و قرآن نیز این نكته را تذكر داده است كه آنها پیوسته با شما در ستیزند تا شما را به گذشته بازگردانند و اگر شما چراغ سبز نشان دادید واژگونی انقلاب آغاز خواهد شد.
حسینیان در ادامه نفوذ نفاق را از دیگر عوامل واژگونی انقلاب عنوان كرد و افزود: كسانی كه با مبانی، وحدت، ایدئولوژی و مردم طرفدار انقلاب مخالفند وقتی قدرت و پیروزی انقلاب را می‌بینند در مقابل آن تسلیم می‌شوند اما وقتی در انقلاب احساس ضعف كردند نفاق شاخش را نشان خواهد داد و این منافقین به نطق كردن، نوشتن و... خواهند پرداخت.
رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی با طرح این سؤال كه انقلاب اسلامی دوران «ترمی‌دور» را داشته یا پشت‌سر گذاشته است اظهار داشت: در سالهای دهه 70 نام شهدا را از تابلو كوچه‌ها برمی‌داشتند، وژاه‌های مانند استكبار و مستضعفین به ابرقدرتها و اقشار آسیب‌پذیر تغییر كرد، افراد داعیه‌دار انقلاب كه سفارت آمریكا بالا رفتند و بعدها به مذاكره با آمریكا نشستند و بسیاری از ارزش‌های حاكم و شعارها تغییر كرد. اما با وجود همه نقایصی كه داشتیم به دلیل وجود سه عنصر اصیل رهبری، مردم و فرهنگ غنی تشیع به لطف خدا اگرچه فراز و فرود و نوسان داشته‌ایم اما در مجموع حركتی پیش‌برنده‌ای بوده است و از الطاف الهی جریان دوم خرداد كه اوج ظهور ضد ارزش‌ها بود بوجود آمدن نسلی متفكر و اصیل بود كه الان آثار مقالاتشان بسیار عمیق و از تحلیل قوی و خالصانه دینی برخوردار است.
حسینیان با بیان اینكه طوفان دوم خرداد و «ترمی‌دور» مانندی كه در دوم خرداد وزید اگر نسبت به هر انقلاب دیگری بود آن را از جا می‌كند اضافه كرد: این طوفان انقلاب ما را تكان داد و جابجا كرد اما نتوانست آنرا ریشه‌كن كند. و مردم با رأیشان به احمدی‌نژاد نشان دادند كه عمیقاً به اصول و ارزشهای انقلاب پایبند هستند.
وی در ادامه به سؤالات دانشجویان پاسخ داد.
رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی در دانشگاه صنعتی امیركبیر گفت:‌ اگر روزی دستم می‌رسید و این قدرت را داشتم پرونده قتل‌های زنجیرهای را باز می‌كردم و ریشه‌های این قضیه را بیرون می‌كشیدم.
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس روح‌الله حسینیان رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی كه عصر امروز در آمفی‌تئاتر مركزی دانشگاه صنعتی امیركبیر و در جمع دانشجویان این دانشگاه با موضوع آفت‌های انقلاب اسلامی سخن می‌گفت، در پاسخ به این سؤال كه مسئولان انقلاب اسلامی چه مقدار دچار دنیاگرایی شدند اظهار داشت: در یك برهه‌ای از زمان متأسفانه یك مانور تجملات در كشور ایجاد شد كه در آن زمان مقام معظم رهبری نسبت به این مسئله هشدار دادند.
وی با بیان اینكه ساده‌زیستی مسئولان و رهبران انقلاب از عوامل بسیار مؤثر در پیروزی انقلاب بود خاطرنشان كرد: مردم پابرهنه و مستضعف براین اساس به انقلاب اعتماد كردند و وارد میدان فداكاری شدند و در سوم تیر 84 هم با این كار عملی جلوی این حركت و سرعت آن را گرفتند.
یكی از دانشجویان نظر حسینیان راجع‌ به پوستر تبلیغاتی این نشست را پرسید كه وی در پاسخ گفت: ما جزو مخالفین اینهایی هستیم كه عكس‌شان در پوستر آمده است در دوم خرداد هم همه درگیری‌های ما با اینها، پشتوانه‌هایشان بود كه عكس ایشان را نكشیده‌اند.
دانشجوی دیگری خواستار تشریح كامل قضیه قتل‌های زنجیره‌ای از سوی حسینیان شد كه در پاسخ شنید: در آن زمان چند قتل پشت‌سر هم به‌وقوع پیوست كه در زمان حاكمیت دوم خردادیها برای ما امر عجیبی بود و تحلیل‌مان این بود كه سازمان منافقین برای بدنام كردن نظام این كار را كرده است ولی بعد فضایی بوجود آمد كه جریان دوم خرداد شروع كرد این قتل‌ها را به گردن جناح رقیب بیندازد و آقای سروش در آن زمان در مقاله‌ و سخنرانی‌هایی علت این قتل‌ها را علت ایدئولوژیك عنوان كرد. عده‌ای هم وزارت اطلاعات و نیروهای امنیتی را متهم كردند.
حسینیان با بیان اینكه من قبل از آن دوران قائم مقام دادستان انقلاب در وزارت اطلاعات بودم و به همین خاطر با بدنه وزارت ارتباط داشتم اظهار داشت: بعد از تحقیقات و به دست‌ آوردن اطلاعات متوجه شدم كه عامل اصلی این قتل‌ها آقای كاظمی معروف به «موسوی» از جریان دوم خرداد بود.
وی با بیان اینكه یكی از مقام‌ها‌ی اجرایی كشور در دیداری كه از وزارت اطلاعات داشت گفته بود كه آقای موسوی از ذخایر ما در وزارت اطلاعات هستند اضافه كرد: این آقای موسوی برنامه‌ریز و هدایت‌‌گر بوده است.
رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی با بیان اینكه برنامه‌ریزی‌ قتل‌ها توسط كسانی كه مورد اعتماد جناح دوم خرداد بود بسیار سؤال‌برانگیز بود افزود: بعداز پیگیری‌ها معلوم شد جریان حساب‌شده‌ای پشت این قضیه است كه به دنبال نابود كردن وزارت اطلاعات بوده است چرا كه آقای دُری‌ نجف‌آبادی را وادار به استعفا كردند.
وی با بیان اینكه آنها به دنبال بازداشت 50 مدیركل كارآزموده و متدین وزارت اطلاعات بودند اظهار داشت:‌ در آن زمان شایعات غیراخلاقی برای این افراد درست كردند و اعتراض اول من در آن شرایط به بازجوها بود چرا كه معتقدم بودم پرونده باید دست افراد بی‌طرفی باشد.
حسینیان در ادامه به سخنرانی خود در مشهد و تشریح سابقه بازجوها، سابقه برنامه‌ریزی‌ها، ملاقات با نیازی و... اشاره و اضافه كرد: من در آن زمان نمی‌خواستم تا صحبت‌هایم منتشر شود اما حكمت الهی بر این تعلق گرفت كه صحبت‌هایم منتشر شود و مدتی نگذشته بود كه آقایان به برخی از حرف‌های بنده رسیدند و قبول كردند كه بازجوها پرونده را منحرف كرده‌‌‌اند.
وی به پیغام یكی از مقام‌ها‌ی اجرایی كشور از طریق وزیر اطلاعات مبنی بر سكوت خودش اشاره كرد و گفت: من در جواب به آنها گفتم كه به دنبال جنجال و تشنج نیستم اما شما نمی‌توانید دوستانتان را كنترل كنید و همین هم شد و شروع كردند به متهم كردن افراد بی‌گناه و حتی به من اتهام دادند كه فتوای قتل صادر كرده‌ام.
حسینیان با بیان اینكه پس از رسیدگی‌های ابتدایی توسط گروه بازجوهای جدید مشخص شد كه سعید امامی و برخی دوستان بی‌گناه كه مورد اتهام واقع شده بودند هیچ نقشی در قتل‌های زنجیره‌ای نداشتند افزود: آنها پرونده را تكمیل كردند و كیفرخواست هم علیه رقبای موسوی و دیگر عوامل اجرایی صادر شد.
وی افزود: در آن زمان اطلاعاتی به دست آوردیم كه روزنامه‌های زنجیره‌ای در یك جلسه‌ای به این نتیجه رسیدند كه اعلام كنند صاحبان فتوای قتل برای محفوظ شدن خودشان عامل واسطه بین خود و اجراكنندگان قتل یعنی سعید امامی را كشته‌‌اند به‌ همین خاطر تصمیم گرفتم تا بازی آنها را برهم بزنم و با حضور در مراسم ختم سعید امامی نقشه اصلی آنها تحت‌الشعاع تخریب من قرار گرفت.
یكی از دانشجویان با بیان اینكه در شرایط فعلی تمام قوا از یك جناح هستند خطاب به حسینیان گفت كه چرا این پرونده اكنون در دادگاه صالحه رسیدگی نمی‌شود كه حسینیان در پاسخ اظهار داشت: آنها مدعی هستند كه پرونده را رسیدگی كردند و كسی‌كه فرمانده بوده و كسانی‌كه مجری بوده‌اند محاكمه شده‌اند اما اگر روزی دستم می‌رسید و این قدرت را داشتم این پرونده را باز می‌كردم و ریشه‌های این قضیه را بیرون می‌كشیدم.
رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی گفت: یكی از موانعی بودم كه جلوی خشونت این دوم خردادی‌ها را قبل از دوم خرداد گرفتم.
روح‌الله حسینیان رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی كه بعدازظهر امروز در آمفی‌تئاتر مركزی دانشگاه صنعتی امیركبیر و در جمع دانشجویان این دانشگاه با موضوع آفت‌های انقلاب اسلامی سخن می‌گفت در پاسخ به این سؤال یكی از دانشجویان كه آیا اعدام‌های انقلابی در دادگاههای انقلابی را عادلانه می‌دانید پاسخ داد: هر انقلابی كه به‌وجود آمده احیاناً تندروی‌هایی در‌ آن شكل گرفته است اما به نظر من انقلاب اسلامی ایران تنها انقلابی بوده كه به خاطر حساسیت رهبری از این تندروی‌ها مصون مانده است.
وی افزود: حضرت امام (ره) چند ماه پس از پیروزی انقلاب یك عفو عمومی صادر و اعلام كردند كه هركس دستش به خون آلوده نشده و شاكی خصوصی ندارد مورد عفو قرار می‌گیرد و در آن زمان سپهبد كاتوزیان وزیر كار دولت ازهاری كه آدم مذهبی‌ هم بود آزاد شد.
وی با بیان اینكه یكی از موانعی بودم كه جلوی خشونت این دوم خردادی‌ها را قبل از دوم خرداد گرفتم اظهار داشت: اگر من نبودم خیلی خشونت‌ها اتفاق می‌افتاد و من 70 نامه اعتراض‌آمیز نسبت به برخورد آنها با متهمین نوشتم و یك روز كه وقت آن برسد آنها را منتشر خواهم كرد.
یكی از دانشجویان از حسینیان خواست تا ماجرای بركناری آقای منتظری از قائم‌مقامی رهبری را تشریح كند كه وی در پاسخ گفت: امام با قائم‌مقامی آقای منتظری برای رهبری مخالف بودند اما چون برخی مسئولان تصمیم گرفته بودند به نظر آنها احترام گذاشتند و در بحث بازرگان هم اینطور بود. اما بعد از انتخاب آقای منتظری به قائم مقامی رهبری موضع‌گیری‌های او راجع به جنگ، ادامه جنگ، برخورد با منافقین و.... شروع شد و اوج اختلافات در جریان دستگیری سیدمهدی‌ها‌شمی بود كه به قتل شمس‌آبادی و بحرینی متهم شدند.
حسینیان با بیان اینكه امام (ره) چند مرتبه به شورای عالی قضایی گفته بودند كه به پرونده سیدمهدی‌ها‌شمی رسیدگی كنند افزود: آن زمان به دلیل قدرت منتظری كسی حاضر نمی‌شد به این پرونده رسیدگی كند تا اینكه امام تصمیم گرفتند مجدداً دادگاه ویژه روحانیت را راه‌اندازی نماید تا پرونده رسیدگی شود.
وی به پیگیری‌های امام (ره) در این زمینه اشاره و اضافه كرد: بعد از این پیگیری‌ها مشخص شد كه اینها قاتل شمس‌آبادی هستند و امام اصرار داشتند تا اطلاعات به آقای منتظری داده و وی قانع شود.
منتخب مردم تهران در مجلس هشتم به سخنرانی منتظری در بهمن 1360 اشاره و با بیان اینكه وی در آن سخنرانی كل انقلاب و بسیاری از مسئولان را زیر سؤال برد اظهار داشت: من در آن زمان اولین فرد بودم كه در واكنش به این سخنرانی و در دفاع از امام (ره) مقاله نوشتم.
رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی با بیان اینكه امام به این نتیجه رسیدند كه یكی از آفت‌های انقلاب و ادامه حركت آن رهبری آقای منتظری است افزود: اما با توجه به سوابقی كه منتظری داشت مسئولان باور نمی‌كردند كه شخص دیگری هم توانایی این كار را داشته باشد.
حسینیان به نامه معروف مورخ 6 فروردین 1368 امام (ره) اشاره و تصریح كرد: امام یك نسخه از آن نامه را برای قرائت در رادیو و تلویزیون فرستادند اما بسیاری از مسئولان خدمت امام (ره)‌ رسیدند و خواستند تا این نامه از رادیو و تلویزیون قرائت نشود كه امام در پاسخ به آنها گفتند كه از اصرار شما نامه را پس نمی‌گیرم بلكه از این می‌ترسم مبادا مردم عصبانی و احساسی شده و بروند آقای منتظری را بكشند.
حسینیان با بیان اینكه من از احمدآقا خواستم تا آن دیدار را صورتجلسه كند و از آقایان امضا بگیرد افزود: متأسفانه آقایان امضای صورتجلسه را به دیگری احاله می‌كردند اما خوشبختانه رهبر معظم انقلاب در خاطراتشان عین جلسه را نوشتند كه یكی از اسناد تاریخی خواهد بود.
وی در ادامه گفت:‌آقای منتظری هم در پاسخ‌شان به این نامه امام (ره) آورده‌اند كه عطف به نامه 6/1/68 شما استعفا می‌دهم.
رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی در جمع دانشجویان دانشگاه امیركبیر فیلم «پدرخوانده» را تحریف تاریخی خواند.
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، روح‌الله حسینیان رئیس مركز اسناد اسلامی كه بعد از ظهر امروز در آمفی‌ تئاتر مركزی دانشگاه صنعتی امیر كبیر و در جمع دانشجویان این دانشگاه سخن می‌گفت در پاسخ به این سوال كه ارتباط سخنان و نوشته‌ها‌ی شهبازی در مورد وی را می‌پرسید پاسخ داد: آقای شهبازی یكی از اعضای حزب توده بود كه دستگیر شد، در زندان توبه و بعد از آن ادعای مسلمانی كرد و در كارهای نویسندگی و تاریخ شروع به همكاری كرد.
وی با بیان اینكه من هیچ دوستی با آقای شهبازی نداشته‌ام افزود: در یك كنفرانس تاریخ معاصر از ما عكسی گرفتند كه برخی سایت‌ها در یك كار شیطنت‌آمیز آنرا مدرك دوستی ما دانستند.
حسینیان عنوان كرد: چند وقت پیش فیلمی به نام «پدرخوانده» درست شد كه شخصی به نام شاپور ریپورتر را وابسته به انگلیس، تصمیم‌گیرنده و همه كاره رژیم شاه نشان می‌داد كه ما این را قبول نداشتیم چرا كه جنایات آمریكا را نفی می‌كرد و تحریف تاریخی در فیلم رخ داده بود.
رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی به حمله جبهه ملی به رهبری داریوش فروهر به منزل آیت‌الله كاشانی و سنگ‌ باران آنجا در 10 مرداد 1332 اشاره و اضافه كرد: در آن واقعه حدادزاده به قتل رسید و 10 نفر هم زخمی شدند اما اینها فیلمی درست كردند كه بر اساس آن شعبان بی‌مخ به منزل آیت‌الله كاشانی حمله كرده بود در صورتی كه شعبان بی‌مخ پس از حمله 9 اسفند 1331 به منزل مصدق تیر خورد و دستگیر شد و تا شب 28 مرداد 1332 در زندان بود كه ما این تحریف را تذكر دادیم و این مسئله برای آقای شهبازی گران آمد و در زیر عكس من نوشت كه این هم حجت‌الاسلام حسینیان فرد بی‌سوادی است كه اخیرا كتاب‌های زیادی را می‌نویسد.
رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی در این زمینه اظهار داشت: عبدالله شهبازی با طرح این سوال كه چرا با حسینیان مخالفم جواب می‌دهد كه چون واقعیت شاپور ریپورتر را انكار كرده و از سعید امامی حمایت كرده است و توهین و تهمت‌هایی را هم به سعید امامی زده است و در ادامه نیز می‌نویسد كه حسینیان كه با سرعت دارد پله ترقی را طی می‌كند، بزودی رئیس كمیسیون امنیت ملی مجلس و بعد هم كاندیدای ریاست جمهوری می‌شود باید سابقه خود و خانواده‌اش را روشن كند زیرا متولد یك روستای بهائی نشین است.
حسینیان افزود: روستای ما از متعصب‌ترین مناطق استان فارس است كه قبل و بعد از انقلاب بهائی نداشته است،‌پدرم هم هنوز زنده و از متدینین و معتقدین است.